אוג' 07 2009

ניתוחים פלסטיים ורשלנות

מאת: admin

מראה מראה שעל הקיר – מה עושים עם ניתוח פלסטי רשלני?

ניתוח פלסטי קוסמטי במהותו הינו ניתוח שאינו דחוף ואינו הכרחי מבחינה רפואית. הוא נועד לשפר את מראהו של המטופל, בין אם לאחר פגיעה שיצרה עיוותים במראהו כגון צלקות ובין אם לשם שיפור מראהו של המטופל על פי טעמו האישי (או תכתיבי החברה?) שאינו מרוצה ממראהו כדוגמת ניתוחים להגדלת חזה, מתיחת פנים וכיוצא בזה.

בטרם נעסוק בצעדים שיש לנקוט לאחר ניתוח לא מוצלח, שבו המטופל חושד שאירע מאורע של רשלנות רפואית בשלב שלפני הניתוח, במהלך הניתוח, או במהלך המעקב שלאחריו – נפרט מספר צעדי מניעה חשובים ואמצעי זהירות מומלצים בטרם תפקידו גופכם בידיו של מנתח לצורך ביצוע ניתוח פלסטי קוסמטי.

ניתוח פלסטי – אמצעי זהירות!

ראשית, אל תמהרו להחליט. עצה זו תקפה ונכונה לגביי כל השלבים שלפני הניתוח עצמו. התייעצו עם מספר מומחים, בקשו המלצות, בקשו לראות תמונות של תוצאות ניתוחים קודמים של אותו מנתח וחשוב שתרגישו שיש לכם שפה משותפת עם הרופא בו תבחרו.

חשוב ביותר לדרוש לקבל פרטים מלאים על תחום התמחותו של הרופא, וביחרו כמובן ברופא שתחום התמחותו ונסיונו הינם אלו בהם אתם מעוניינים לקבל את שירותיו. רק מי שהוכשר ככירורג פלסטי (ולא כירורג "קוסמטי" או כל הגדרה 'יצירתית' כזו או אחרת!) מורשה לערוך ניתוחים פלסטיים על פי החוק. זאת מלבד רופאי עיניים שמורשים ללא התמחות בכירורגיה פלסטית לבצע ניתוחי עפעפיים ורופאי א.א.ג שמורשים ללא התמחות בכירורגיה פלסטית לבצע ניתוחי אף. מלבד יוצאי הדופן האלו – רק רופא בעל התמחות בכירורגיה פלסטית מורשה לערוך ניתוחים פסלטיים. דרשו לראות את תעודת ההסמכה.

שימו לב עם מי מתבצעת ההתקשרות החוזית לעריכת הניתוח, עם המוסד הרפואי בו עובד הרופא ושבו יתבצע הניתוח או עם הרופא באום פרטי. בכל מקרה עמדו על כך שבניירת יופיע שמו הספציפי של הרופא המנתח ולא רק שמו של החברה/מוסד/גוף דרכו מתבצעת ההתקשרות.

דירשו לקבל את המגיע לכם – הסברים מלאים ומפורטים מפי הרופא עצמו (ולא נציג מכירות או אחות או מזכירה בכירה) לגביי כל הפרטים הקשורים בניתוח – מהלכו, סיכונים, סיבוכים, תוצאות צפויות, טיפולים תחליפיים קיימים ואפשריים, למה לצפות ביום הניתוח, האם יכאב, למה לצפות בכל הנוגע לתהליך ההחלמה מן הניתוח וכל שאלה שעולה לכם. זוהי חובתו של הרופא ליידע אתכם בכל הדברים הללו ותהיה זו עילה לתביעה אם לא עשה זאת כנדרש. כמו כן דרשו להיפגש עם הרופא המנתח עצמו לפחות כפעמיים בטרם הניתוח, זמן מספיק מראש, לצרוך אותה שיחת הסברים, אך חשוב מכך – לצורך בדיקה רפואית על ידו.

אני רואה שחור בעיניים.. רשלנות רפואית

מה לא לעשות? לא להיות פזיזים ולא לנהוג באמוציונליות ופזיזות ללא עצת עורך דין המתמחה בנושא רשלנות רפואית. תביעות רשלנות רפואית רבות נתקלו בקשיים בשל מכתבים ופניות ישירות של מטופלים למטפליהם בסמוך למועד הניתוח באמצעות מכתבים שהכילו אי דיוקים לגביי השתלשלות ועובדות האירוע.

כאשר נגרם למנותח נזק גוף עקב הניתוח הפלסטי, יש צרוך לבחון באיזה מן השלבים השונים של הליך הניתוח אירעה הרשלנות הרפואית – לצורך כך הכוונה היא גם לשלבים שבטרם האקט הפיזי הניתוחי עצמו – האם ההסברים של הרופא לא היו מספיק בהירים ולא הוקדשה מספיק תשומת לב לעמידה על הסיכונים הכרוכים בהליך? האם ההסברים היו מקיפים אך ניתנו זמן קצר מאוד לפני הניתוח עצמו (בערב לפני הניתוח? בבוקר הניתוח?) כך שלא היה זמן סביר למטופל להפנימם?. מובן שהרשלנות הרפואית יכולה להתבצע גם במהלך הניתוח עצמו, ואף יכולה להתקיים באופן של מעקב רשלני אחר החלמתו של המטופל ואי זיהויים של סיבוכים.

הפנייה לייעוץ של עורך דין, בדרך כלל מסתיימת בחתימה על טופס ויתור סודיות רפואית שבאמצעותו ידרוש עורך הדין מהגוף הרלוונטי את כל התיעוד הרפואי של ההליך, ובנוסף, יפנה, עורך הדין, את הלקוח לקבלת חוות דעת רפואית של רופא מומחה מתחום הכירורגיה הפלסטית כדי שאותו רופא, יבדוק האם בוצעה במקרה המדובר, רשלנות מצד הצוות הרפואי.

חוות דעתו של הרופא המומחה הינה בעצם האנליזה שלו לגביי האירוע, הרופא יקבע האם אכן תוצאות הניתוח מעידות על נזק, ומהי מידת הנזק, והאם אכן רשלנותו הרפואית של המנתח היא שהביאה לגרימת נזקים אלו והאם הרופא המנתח פעל באופן שאינו עומד ציפיות החוקיות ממנו – לנהוג בסטנדרט של הרופא הסביר ולהעניק טיפול רפואי באיכות מקצועית סבירה – כאשר יש לציין כי החובה המוטלת על מנתח פלסטי באשר ליידוע המטופל על מהות ההליך, הסיכונים האלטרנטיבות הקיימת ובעצם כך – קבלת הסכמתו מדעת של המטופל – גבוהה ביותר.

לאחר קבלת חוות הדעת והתייעצות משולשת עם עורך הדין והרופא והערכת סיכויי התביעה להתקבל ושקילת שיקולים שונים כגון סך הפיצויים הצפוי לעומת עלויות ניהול ההליך המשפטי , תתקבל החלטה הסופית ע"י הלקוח האם להמשיך בהליך המשפטי ולהגיש תביעה. למותר לציין כי ברוב תביעות הרשלנות הרפואית בכלל וברשלנות רפואית בניתוחים פסלטיים בפרט, מתנהל במקביל להליך התביעה בבית המשפט גם הליך של משא ומתן עם הגוף הנתבע על מנת לסיים בפשרה.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.