אוג' 31 2010

RSD / CRPS

רשלנות רפואית RSD / CRPS הוא הנושא שלהלן.

RSD היה השם שניתן בעבר לתסמונת הקרויה בשם תסמונת הכאב הכרונית CRPS מסוג 1. תסמונת זו שהייתה ידועה בעבר כדיסטרופיה רפלקסיבית של מערכת העצבים הסימפתטית, היא תסמונת שמתרחשת אצל חולים אחרי טראומה, כאשר אין נזק עצבי מוכח. על אף האמור, ישנו כאב ותסמינים נותרים שנשארים אצל החולה גם זמן רב לאחר שהפציעה הראשונית נרפאת.

מקרי רשלנות רפואית RSD

למרבה הצער התסמונת מוכרת בספרות אך מעט מאד רופאים מכירים אותה היטב. ראשית, התסמונת יכולה לפגוע בכל אחד ואין קבוצות סיכון ספציפיות שחשופות אליה. כמו כן, היא מתרחשת בדרך כלל בגפיים העליונות והתחתונות, אך למעשה יכולה להתרחש בכל מקום בגוף. קיימות הרבה תסמונות אחרות שמחקות תסמונת זו ולכן לפעמים קשה מאד להגיע לאבחנה ברורה שלה. הצלחת הטיפול בתסמונת RSD תלויה הרבה באבחון המוקדם שלה ובהתאמה האישית של הטיפול למטופל. אחד הדברים המקשה על האבחון של תסמונת זו הוא העובדה שאין לתסמונת ביטוי קליני אחד שניתן להצביע עליו. כמו כן, לצערנו אין בדיקת מעבדה אובייקטיבית שיכולה להעיד החולה אכן סובל מתסמונת זו. עובדה מצערת נוספת היא שבגלל הקושי הגדול באבחנה, ובשל העובדה שהחולים סובלים מכאב כרוני שמקשה עליהם לתפקד ולנהל את חייהם, רבים מהחולים מפתחים דיכאון.

עילות תביעת רשלנות רפואית ב RSD

• היעדר אבחון, אבחון שגוי, אבחון מאוחר של RSD

• מעשים ומחדלים רשלניים שהיו יכולים להוביל לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על ביצוע הליך רפואי בלתי מתאים שיכלו לגרום לתובע נזק גופני.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת גיל, סיבת הפניה לטיפול רפואי ( התסמונת מתרחשת בדרך כלל אצל חולים אחרי טראומה, אך יכולה להתרחש גם אחרי ניתוח), רקע רפואי (התסמונת יכולה להתפתח גם אצל חולים הסובלים ממחלת כלי דם).

• רשלנות במתן תרופות מבחינת סוג ומינון ומבלי לבדוק את רגישות המטופל לתכשיר

פסיקה

תא 00883/00 דואני נ' קופ"ח כללית- התובעת ילידת 1959 נשואה ללא ילדים, עובדת בחנות לממכר מזון. התובעת החליקה על הרצפה במקום עבודתה שהייתה רטובה ושמנונית. כתוצאה מכך נחבלה במרפק שמאל וסבלה משבר עם תזוזה מינימאלית של ראש עצם הרדיוס. לאחר התאונה ביקרה לא מעט פעמים בקופת החולים, אצל אין ספור רופאים, ונעשו לה הרבה בדיקות. כל הבדיקות שבוצעו יצאו תקינות ולכן היה פער בין התלונות של התובעת לבין הממצאים בבדיקות. התובעת טוענת כי היא סובלת מ RSD שלא אובחן במועד ואילו היה מאובחן במועד היה ניתן להקל מעט על סבלה. הנתבעת מחד טענה שהתובעת כלל לא סובלת ולא סבלה מ RSD. התלונות של התובעת מתועדות בתיק הרפואי רק זמן רב לאחר האירוע, ולכן בית המשפט דוחה את תביעתה של התובעת, ואף פוסק לה לשלם הוצאות בסך 15,000 ₪ לכל נתבע.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.