ינו' 19 2011

שפעת- חיסון לשפעת

קיימים מקרים של רשלנות רפואית במתן חיסון לשפעת. מדובר על מצבים בהם ניתן חיסון פגום או במינון שגוי או בהזרקה במיקום לא נכון.

במידה ונגרם נזק מאותה רשלנות רפואית, יש לקבל חוו"ד גם לעניין הנזק שנגרם ממנה.

שפעת היא מחלה זיהומית הפוגעת ביונקים ובעופות, הנגרמת על ידי נגיף אינפלואנזה ממשפחת ה-Orthomyxoviridae מקבוצת נגיפי ה-RNA, התוקפת את דרכי הנשימה. בבני אדם המחלה מתבטאת לרוב בחום (מעל 38 מעלות צלזיוס), כאב גרון, כאב ראש, נזלת, שיעול, כאב שרירים, וכן חולשה ועייפות ואיבוד תיאבון. סיבוך אופייני של השפעת היא מחלת דלקת ריאות, אשר עלולה להיות קטלנית, בעיקר בילדים קטנים, קשישים ובחולים עם דיכוי של מערכת החיסון.

יש להבדיל בין שפעת ובין הצטננות, שנגרמת על ידי נגיפים אחרים, שתסמיניה דומים מאוד לאלו של השפעת, אולם מתבטאים לרוב בצורה קלה יותר, ללא חום גבוה או תשישות. אולם, הבחנה מדויקת בין השתיים אפשרית רק באמצעות בדיקות רפואיות שונות.

מחקר מבוקר-אינבו כפול-סמיות עם הקצאה אקראית ומעבר בין הקבוצות (crossover study) בוצע במטרה להעריך את השפעתו של החיסון לשפעת על ערכי INR ועל המינון השבועי של קומדין [(Warfarin, (Coumadin] בחולים המקבלים טיפול בנוגדי ויטמין K. במחקר השתתפו למעלה ממאה חולים המטופלים בנוגד ויטמין K בקביעות, שיש להם אינדיקציה למתן החיסון לשפעת. החולים הוקצו אקראית לקבלת החיסון ולאחריו אינבו, או להיפך.

נמצא כי החיסון לשפעת אינו משפיע בצורה מובהקת על ערכי INR או על המינון השבועי של קומדין. אין צורך במעקב תכוף של ערכי INR בחולים המטופלים בנוגדי ויטמין K לטווח ארוך.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית במתן חיסון לשפעת, ניתן ליצור קשר עם עו"ד נבו 0524787850

סגור לתגובות

התגובות סגורות.