יוני 07 2010

רשלנות רפואית של בית חולים כרמל / בי"ח כרמל

לצערנו, אף בתי חולים ציבוריים ומוכרים לא פעם פוגעים במטופלים שלהם כך שהתובעים מאשימים אותם ב רשלנות רפואית. בית חולים רפואי כרמל, שבשני עשורים ראשונים לקיומו נתן מענה כמעט לכל אזור הצפון (היה בית חולים נוסף בעפולה) ואף הוא נתבע לא פעם על רשלנות רפואית.

כאשר תובעים ברשלנות רפואית, אפשר לפנות לאחד מן הסוגים הבאים: בזמן טיפול רפואי, התרשלות בשל היעדר הסכמה מדעת, פגיעה באוטונומיה.

בפסק דין שקבע הלכה מרכזית וניתן ע"י בית המשפט העליון ערעור אזרחי 93 / 2781 מיאסה עלי דעקה נגד בית החולים "כרמל", חיפה- נקבע כי פגיע באוטונומיה של החולה עולה כדי נזק בר פיצוי. בית המשפט קבע לעניין זה כי המערערת תפוצא ב-15,000 ש"ח על הנזק שסבלה וכן בסכום של 10,000 ש"ח עבור הוצאות משפט.

המערערת הגיע אל בי"ח כרמל על מנת לעבור טיפול ברגלה כי היה לה דפודמציה בכף רגלה השמאלית. במהלך האבחונים העלו חשד שיש לה ביופסיה (גידול) בכתף ימנית. המערערת אושפזה על מנת לעבור הניתוח בכף הרגל- היא הוחתמה לטופס הסכמה לניתוח זה. כאשר המערערת כבר הייתה על שולחן הניתוחים, עם חומרי הרדמה- היא הוחתמה על טופס הסכמה לניתוח להסרת ביופסיה בכתפה. וזאת כי הרופאים החליטו כי הביופסיה בכתף צריכה לקבל טיפול לפני הבעיה ברגל. בעקבות ניתוח זה, נשארה כתפה קפואה ונקבעה לה נכות בגובה של 35%. נקבע כי לגבי ביצוע הביופסיה לא ניתנה הסכמה מדעת, כלומר הסכמה המבוססת על מודעות והבנה של המטופל את משמעות הטיפול, הסיכונים בו ומידע על הטיפולים האלטרנטיביים. בנוסף, הביופסיה שהייתה לה- לא גרמה לה לשום נזק גופני. בית המשפט קבע כי הזכות לאוטונומיה כוללת את הזכות לסרב לטיפול, גם כאובייקטיבית עולים היתרונות על החסרונות, האדם צריך לקבל מידע מקיף על הטיפול, להבין את משמעותו ואת השפעותיו. החתמת מטופל, כאשר הינו מטושטש מתרופות הרדמה- לא עונה על התנאי הזה וחתימתו על הטופס לא מספיקה.

החידוש שהיה הוא שהוכח שהמערערעת הייתה מסכימה לטיפול בדיעבד אילו נמסר לה כל המידע קודם לניתוח, אבל צורת המסירה והחתמה שלה על טפסי הניתוח- ופגיעה באוטונומיה בעצם- עולים כדי רשלנות רפואית.

אנו רואים התרחבות במגמה להכיר מקרים של רשלנות רפואית, אף אם הוכח שהיו טובים למטופלים והמטופלים היו מסכימים לבצע הטיפול. התביעה הינה על דרך בה מתייחסים למטופל ומיידעים אותו על הטיפול. המגמה מרחיבה את חובת הזהירות שחב הגורם המטפל למטופל שלו.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון בטלפון 052-4787850 או במייל legal1@bezeqint.net

סגור לתגובות

התגובות סגורות.