דצמ' 22 2012

רשלנות רפואית ורגישות

רשלנות רפואית תקפה לגבי כל אזרח במדינת ישראל, אזרחים המדינה משלמים על ביטוח בריאות ותשלום חודשי לקופות החולים. פעם ב  קורה שחממת הביטחון נבקעת, ואנשים עלולים למצוא את עצמם נפגעים במקום שהיה אמור לשמור על שלומם, במקום שאמור היה למנוע סיבוכים. כשזה קורה מישהו צריך לתת פיצוי ומישהו צריך לקחת אחריות. קטגוריה זו נקראת רשלנות רפואית – תחום הלקוח מדיני נזיקין. רשלנות רפואית בסופו של דבר מדברת על טיפול שגוי הניתן מרופא לחולה, והיווה נזק מבלי שכלל היה הרצון לפגוע.

התייעצות

כיוון שמדובר בנושא רגיש, וכדי שלא נכתים רופא טוב בתביעה, יש צורך לעשות שתי פעולות מקדימות. האחת היא לזכור שמדובר באדם שסך הכול רוצה בטובתנו, ועשה טעות אנושית. שנית יש לבדוק היטב האם האשמה רלוונטית, האם היא נכנסת בקטגורית רשלנות רפואית. כיוון שובנו לא מבינים בהליכים רפואיים, חשוב להתייעץ או עם עורך דין שמתמחה בתחום הזה או עם רופא שמומחה בהליך הרפואי המדובר. שלב זה הינו קריטי ואין שום אפשרות להתקדם בלעדיו.

עד מרכזי

רשלנות רפואית הקשורה לתחום רפואת השיניים תצריך חוות דעת של רופא שיניים, רשלנות רפואית הנוגעת לזיהום תצריך חוות דעת של רופא המומחה לזיהומים, לכל תחום יידרש מומחה מהתחום הספציפי לו. כלי נוסף שחשוב בעת המשפט הינו התיק הרפואי. תיק רפואי מהווה בעצם תיעוד של השתלשלות העניינים ומכאן שבעצם מהווה עד מרכזי בתביעה. התיק יספק תיעוד נטרלי להשתלשלות האירועים ובכך יקל על הצורך של הרופא להיזכר בפרטים שקראו מזמן, במיוחד שמאז כבר עסק בעשרות מקרים ומטופלים אחרים.

הרופא הסביר

ה"רופא הסביר" יהווה את מדד השיפוט בשעת דיון ברשלנות רפואית. השופט ישמע את שני הצדדים ואז ייקח בחשבון מה רופא רגיל מהשורה היה עושה באותה סיטואציה. האם הוא היה נוהג כפי שנהג הרופא המואשם, או שהיה נוקט בהליכים יותר זהירים ושקולים. כל אלו יובילו אותו לתשובה האם הרופא אכן חרג מהתנהגות סבירה, בהנחה שכן, הרופא אכן יואשם ברשלנות רפואית כיוון  שהוא אינו נהג ברמת הזהירות הנדרשת ממנו.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.