ינו' 23 2011

רשלנות רפואית – דלקת בלבלב

רשלנות רפואית באבחון או בטיפול בדלקת בלבלב היא נושא חשוב מאד.

לבלב הוא איבר בגוף המפריש את הורמון האינסולין שמסייע באיזון רמות הסוכר בדם. דלקת בלבלב יכולה להיות דלקת כרונית או חריפה. הדלקת הכרונית מהווה בדרך כלל סיבוך של שתייה מוגזמת של אלכוהול.

רשלנות רפואית באבחון דלקת בלבלב

הגורמים לדלקת חריפה בלבלב יכולים להיות: טפילים,אבני מרה, גידולים, דיברטיקולה, אנומליה התפתחותית, היפרטנסיביות של השריר הסוגר, פגיעות וסקולריות, זיהומים, אי ספיקה כלייתית, טראומה,תרופות, יתר טריגליצרידים בדם, יתר סידן בדם ועוד. רוב החולים מתלוננים על כאבי בטן, הקאות, חום ובחילות. הכאב מוחמר בשכיבה ומקרין לגב.

במהלך הדלקת ייתכן שחרור של חומרים שונים שיכולים לגרום לתת לחץ דם. כאשר החומרים הללו נכנסים למחזור הדם הם יכולים לגרום להלם, אי ספיקה נשימתית ואי ספיקה כלייתית. כאשר יש דימום מהלבלב ניתן להבחין גם בסימנים נוספים. בבדיקות דם ייתכן ויופיעו רמת סוכר גבוהה בדם,חמצת וחוסר סידן בדם כתוצאה מהחוסר באלבומין. הדלקת יכולה גם להתפשט לאיברים אחרים בגוף כגון התריסריון, הקיבה ואף לגרום לטרומבוזיס של וריד הלבלב וחסימה לבלבית. אבחון המחלה נעשה בדרך כלל באמצעות עלייה ברמות אנזימי כבד וליפאז' בדם. ניתן להיעזר גם בצילומי הדמיה (אולטרה סאונד, CT) אולם בלא מעט מהמקרים הצילומים הללו יהיו תקינים במקרה של דלקת בלבלב. אבחון סיבוכים יעשה באמצעות בדיקת ERCP או הוצאת אבני המרה דרך כריתת כיס המרה.

רשלנות רפואית בטיפול בדלקת בלבלב

לצערנו אין טיפול אחד שהוכח כיעיל כטיפול לדלקת חריפה בלבלב. במסגרת הטיפול נעשה שימוש בחומרים מעכבי אנזימים וחומרים שמאפשרים מנוחה ללבלב אומנם טיפולים אלו לא הוכחו כמשפרים אחוזי תמותה או פרוגנוזה. החולים צריכים לקבל משככי כאבים, תמיכה תזונתית ונוזלים בהתאם לצורך. במידה ונוצרו מורסות או ציסטות הטיפול יהיה ניקוז אנדוסקופי, רדיוגרפי או כירורגי.

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית- דלקת בלבלב

התובע פנה בערב למר"מ בנתניה בגלל כאבי בטן ובחילה שהיו לו עוד מהבוקר. במר"מ ביצעו בדיקות דם,בדיקת חום והוא נבדק על ידי רופא משפחה שהעבירו לבדיקת כירורג מומחה שאיבחן שיש לו בטן חריפה ולכן הפנה אותו לבית החולים. התובע הגיע לבית החולים מאיר והועבר למחלקה כירורגית ואובחן עם אפנדציט. בשל האבחנה הובהל התובע לחדר הניתוח בטרם חתם על טופס ההסכמה לביצוע הניתוח ובחדר החלו בפרוצדורה להוצאת התוספתן שנהוגה במקרים אלו. במהלך הניתוח התגלה שהתוספתן תקין, אולם הוא נכרת. בשל הנוזל שיצא מהחתך החליטו הרופאים לבצע חתך נוסף על מנת לברר איזה איבר פגוע. במהלך זה התברר כי הלבלב של התובע מודלק ויש נמק שומני מסביבו. הטיפול בדלקת בלבלב הוא תרופתי ולא ניתוחי, בטנו של התובע נסגרה והוא קיבל טיפול תרופתי אך נשאר עם צלקות כתוצאה מהניתוח. נפסקו לתובע פיצויי כאב וסבל בסך 25,500 שקלים.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית דלקת בלבלב ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון, בטלפון 0524787850 או במייל: molson@nmlaw.co.il

סגור לתגובות

התגובות סגורות.