דצמ' 12 2010

רשלנות רפואית ברפואה משפחה/ רופא משפחה/ רופאי משפחה/ רפואת משפחה

רופא משפחה הוא הסמכות הרפואית העיקרית שבה נתקל המטופל במהלך חייו, יחד עם זאת לא מעטים המקרים בהם מתרחשת רשלנות רפואית ברפואת משפחה. רופא משפחה נדרש לשליטה במגוון רחב של מחלות ובעיות רפואיות שונות. רופא המשפחה חייב לפי הפסיקה לבחון את מצבו הרפואי של המטופל בשיטת האלימינציה, כאשר קודם כל עליו להוציא מכלל אפשרות את הבעיות הנפוצות, ולאחר מכן לשלול תופעות נדירות יותר. כמו כן, על רופא המשפחה לשלוח את המטופל גם להתייעצות עם רופא מומחה במקרים בהם נדרשת חשיבה עמוקה יותר.

מקרי רשלנות רפואית של רופא משפחה/ רופאי משפחה/ רפואת משפחה / ברפואת משפחה:

רופא משפחה הוא הרופא בעל הקשר האינטנסיבי ביותר עם המטופל, והוא בדרך כלל יהיה זה שמרכז את הטיפול בו. בדרך כלל, מלבד במקרי חירום, יפנה המטופל קודם לרופא המשפחה ורק אחר כך לפי הנחייתו לגורמים נוספים. כך רופא המשפחה אחראי גם על העניינים השגרתיים של המטופל כגון בדיקות תקופתיות, אישורים רפואיים שונים, מרשמים לתרופות, ועוד. בנוסף, משום ההיכרות המתמשכת של רופא המשפחה עם הוא מכיר את מטופליו בדרך כלל טוב משאר הצוות הרפואי, ולכן יכול להעיד לגבי מצבם בעבר ובהווה. כמו כן, רופא המשפחה יכול גם להדריך את מטופליו בעניין החשיבות של אורח חיים בריא.

עילות תביעה בגיןרשלנות רפואית של רופא משפחה/ רופאי משפחה/ רפואת משפחה / ברפואת משפחה

• היעדר אבחון, אבחון מאוחר, אבחון שגוי של מחלות ובעיות רפואיות שונות

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת גיל, מין, מחלות רקע, טיפול תרופתי כולל תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה, וכן הרגלי חיים (ספורט, עישון, שימוש בסמים, אלכוהול, וכו'). כמו כן נדרשת בדיקה גופנית של המטופל, על פי התרשמות הרופא.

• מעשים ומחדלים רשלניים שהשעו את הטיפול הרפואי בתובע, הסבו לו נזק גופני או החמירו את מצבו;

• ביצוע פרוצדורה רפואית בחוסר מיומנות וחוסר מקצועיות תוך הפרת חובת הזהירות ואגב סטייה מאמות המבחן שנקעו במבחן הרופא הסביר

• אי הפניה לביצוע בדיקות כולל בדיקות כלליות ובדיקות ייחודיות לתחום אליו שייכת הבעיה הרפואית של המטופל

• אי הפניה להתייעצות עם רופא מומחה

• אי הפניה לקבלת טיפול רפואי במוקד לרפואה דחופה או חדר מיון

רשלנות רפואית במתן תרופות מבחינת סוג ומינון ומבלי לוודא את רגישות המטופל לתכשיר

• רשלנות בפענוח תוצאות בדיקות

• אי ביצוע מעקב אחר מצבו של המטופל ותוצאות הבדיקות שלו

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית של רופא משפחה/ רופאי משפחה/ רפואת משפחה / ברפואת משפחה

ת.א. 959/00 סמירה נ' קופת החולים של ההסתדרות הכללית- רופאת משפחה התרשלה באבחון מחלת אנדוקרדיטיס ממנה סבלה התובעת ולא הפנתה את התובעת לבית החולים. כתוצאה מאבחון מאוחר של המחלה, התובעת לקתה בשבץ מוחי ונגרמו לה נזק מוחי ונכות צמיתה. הרופאה אינה אחראית להופעת המחלה אך היא אחראית למזעור סיכויי ההחלמה של התובעת בכך שלא הפנתה אותה במועד לטיפול הרפואי המתאים.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית של רופא משפחה/ רופאי משפחה/ רפואת משפחה / ברפואת משפחה, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון 0524787850

סגור לתגובות

התגובות סגורות.