יוני 13 2010

רשלנות רפואית במתן תרופה /מתן תרופות

רשלנות רפואית במתן תרופות היא נושא חם בימים אלו.

כולנו לקחנו או ניקח תרופות שונות בשלב כלשהו בחיינו, בין אם לצורך טיפול ובין אם למניעה. יחד עם זאת, תרופות הן אינן סוכריות טופי שמחלקים בתור פרס במסיבת יום הולדת. מתן תרופה לא נכונה בין אם מבחינת הסוג ובין אם מבחינת מינון יכול להיות מסכן חיים. רשלנות במינון תרופות יכולה לבוא לידי ביטוי בשני הכיוונים. מינון התרופה יכול להיות גדול מידי עבור המטופל ואז יש צורך להקטינו, או קטן מידי עבור המטופל, ואז סביר להניח שהתרופה כלל לא אפקטיבית לפתרון הבעיה האמורה.

מקרי רשלנות רפואית במתן תרופות

קיימות דרכים שונות למתן תרופות, דרך הפה, בעירוי דרך הוריד, דרך פי הטבעת, דרך צינור הנשמה, הזלפה או הזרקה תת עוריות. לכל אחד מאופני הטיפול הללו בתרופות יש גם כמובן את המינונים הרלבנטיים עבורו. כמו כן, ייתכן ועבור בעיה X מינון התרופה האפקטיבי יהיה שונה מאשר עבור בעיה Y. כמו כן על הרופא שמחליט על מינון התרופות לוודא שהמינון אינו מתנגש עם מינונים של תרופות אחרות שהמטופל לוקח.

עילות רשלנות רפואית במתן תרופות

• מתן תרופה במינון נמוך מידי. לדוגמא, מתן אינסולין לסוכרתי במינון נמוך מידי יכול לגרום לרמות גבוהות מידי של סוכר בדם, ולמצב מסכן חיים בשם חמצת סוכרתית (DKA).

• מתן תרופה במינון גבוה מידי. לדוגמא, מתן אינסולין במינון גבוה מידי יכול לגרום לירידה מסוכנת ברמת הסוכר בדם. דוגמא אחרת, מתן מינון גבוה מידי של תרופות להורדת דופק/לחץ דם כגון חסמי בטא או חסמי סידן יכול לגרום לירידה מסוכנת בדופק ובלחץ הדם עד כדי סכנת חיים ממשית.

• אי ניטור רמות תרופה בדם על מנת לקבוע שהמינון אינו טוקסי. ישנן תרופות, כדוגמת דיגוקסין הניתנת לבעיות לבביות הידועות ברעילותן. המינון הטוקסי של הדיגוקסין קרוב מאד למינון התרפויטי שלו ולכן יש לבצע בדיקות לרמות דיגוקסין בדם.

• אי ביצוע התאמות בין מינונים של תרופות שונות. לדוגמא, קיימת בעייתיות במתן תרופות להורדת הדופק ממשפחת חסמי הבטא יחד עם תרופות להורדת לחץ דם ממשפחת חסמי הסידן. כאשר רופא מחליט על טיפול משולב בשתי הקבוצות עליו להיות זהיר מאד במינונים על מנת למנוע ירידה חדה מדי בלחצי הדם והדופק של המטופל.

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית במתן תרופה

ע"א 8126/07 עזבון המנוחה ברוריה צבי נ' בית החולים ביקור חולים- ערעורים הדדיים על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בו נדחתה תביעת הרשלנות כנגד בית החולים, והתקבלה תביעת המערערים בגין פגיעה באוטונומיה והוא פסק לטובת התובעת פיצוי בסך 100,000 ש"ח. המנוחה בתם של התובעים נפטרה לאחר סיבוכים בלידתה. אמה היולדת קיבלה תרופה בשם פיטוצין לזירוז הלידה שסיבכה את לידתה.בדנן בית המשפט קבע אין בחוק החולה סייג שפוטר את הרופא ממסירת מידע רפואי כאשר המטופל יודע את הסיכונים. החוק הוא גורף ואין בו הבחנה בין מטופלים. כמו כן קובע ביהמ"ש שאין מקום להבחנה בין מינון גבוה שיחייב את בית החולים ליידע את המטופלת לגבי הסיכונים, ומינון נמוך שלא יחייב את בית החולים במתן מידע לגבי הסיכונים. ביהמ"ש השאיר את הפיצוי על כנו.

לשאלות או ליעוץ בנושא רשלנות רפואית במתן תרופות, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון 0524787850

סגור לתגובות

התגובות סגורות.