אוג' 31 2010

רשלנות רפואית בלידה הפסיקה באנגליה

רשלנות רפואית בלידה הפסיקה באנגליה הוא נושא מתפתח.

אנגליה היא מולדתו של המשפט המקובל. המשפט האנגלי השפיע רבות על שיטת המשפט המקובלת במדינת ישראל, שדומה יותר בצורתה לשיטת המשפט באנגליה, מאשר לשיטה המקובלת בקונטיננט. בדומה לישראל, גם באנגליה מתרחש מקרה של רשלנות רפואית כמעט כל יום. כמו כן, גם באנגליה הרבה ממקרי הרשלנות הרפואית עוסקים ברשלנות רפואית בלידה. כמו כן אחת הטענות הנפוצות ביותר היא של רשלנות בלידה. בדומה לתביעת רשלנות בלידה בארץ, גם באנגליה בתביעה מסוג זה לא צריך להוכיח שטוב מותו של התובע מחייו. בתביעות רשלנות בלידה באנגליה התובעים הם כמעט תמיד ההורים. על מנת להצליח בתביעת רשלנות בלידה באנגליה על התובעים להוכיח שאבדה להם האפשרות להפסיק את ההיריון כתוצאה ממעשה רשלני.

אחד המקרים שנדונו בפני בית המשפט עסק במום מסוג ספינה ביפידה שלא אותר. ק' הוא הילד השני של אמו. הוא נולד בחודש מרץ 2002 במה שנראה כהיריון ולידה תקינים ורגילים. בלידה היה ניתן לראות נפיחות ציסטית קלה אצל ק בעמוד השדרה הנמוך שבקלות היה ניתן לאבחן אותה בתור פגם נוירולוגי (ספידה ביפידה). אותו פגם תוקן באמצעות ניתוח לאחר הלידה. במהלך ההיריון, עברה אמו של ק 3 בדיקות אולטרה סאונד, כולל בדיקה לגילוי מומים במהלך השבוע ה-20 של ההיריון. אומנם ק' נפגע מהליקוי רק בצורה בינונית, אך אמו אמרה שאם הייתה יודעת על הליקוי במהלך ההיריון עצמו, הייתה בוחרת בהפסקת ההיריון. אומנם במובנים רבים ההתפתחות של ק המשיכה להיות נורמלית, והוא לא נפגע מבחינה אינטלקטואלית. יחד עם זאת, המעיים ושלפוחית השתן שלו הושפעו מהלקות בעמוד השדרה והוא צריך קטטר 4 פעמים ביום, ומאבד שליטה על הסוגרים.

בנוסף הוא זקוק לחוקן באופן תדיר. בעתיד הוא עשוי גם להזדקק לתיקון של שלפוחית השתן שלו, אך סביר להניח שהוא ימשיך להזדקק לקטטר. אמו של ק' שהיא התובעת, תובעת בגין ההפסדים הכספיים הכבדים שנגרמו לה כתוצאה מהטיפול הרשלני שקיבלה. היא נדרשה לעזוב את עבודתה כדי לטפל בק' שזקוק להשגחה רבה יותר מאשר תינוק רגיל. הצדדים הגיעו לפשרה של 5 מליון פאונד.

מקרה אחד שנדון בבית המשפט עסק במותו של פעוט כתוצאה מ-רשלנות בלידה. לגב' ת' היו שלושה ילדים בריאים, והיא ילדה את הילדה הרביעית שלה בשנת 1988. הילדה נולדה עם מספר מומים ומתה כעבור שבועיים. היא מתה כתוצאה מבעיות שנוצרו עקב הפגמים הגנטיים עמם נולדה. לאחר מכן קיבלו בני הזוג ייעוץ גנטי, שבו נאמר להם שהבעיה שהתגלתה אצל התינוקת היא נדירה, ושהסיכוי שהאם תלד עוד ילד עם אותו פגם הוא 1 ל-200. במהלך השנים הבאות, ת' ילדה עוד 3 ילדים. הילד ה-8 של בני הזוג נולד ב-2003. הוא היה תינוק קטן אבל נראה נורמלי, לבסוף הוא מת בגיל 20 חודשים מאותו פגם גנטי. בית המשפט קבע שהנתבע אחראי לרשלנות בלידה של התינוק אך לא למותו. בית המשפט פסק 22,000 פאונד.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.