דצמ' 19 2012

רשלנות רפואית בהריון

הריון הנו תקופה משמחת תקופה של ציפייה וחידושים. מצד שני תקופת ההיריון מהווה גם הכנה להיות הורה מבחינת הצורך של קבלת החלטות המשפיעות על הילוד. על אישה בהריון לעבור מספר רב של בדיקות, דבר שהולך לעיתים יד ביד עם מתח וחוסר נעימות. רשלנות רפואית בהריון הנו מצב שבו אחד מאנשי סגל הרפואה המטפל באישה עשה טעות ובכך הסב נזק לעובר או לאם. לרוב ניתן לעלות על סיטואציה שכזו בזמן הלידה כאשר הילוד נולד עם פגם, אך לעיתים ניתן לעלות על הנזק כבר בשלבי ההיריון.

נזק

לעיתים הנזק הנו תוצאה של נזק טרום הריוני, (לדוגמה אי המלצת הרופאה ליטול ויטמינים או המלצה לעבור התאמה גנטית). בתקופת ההיריון, (לדוגמה אי התייחסות לסממנים לא תקינים של האישה, או אי המלצה על הפסקת הריון) או בזמן הלידה עצמה, (למשל לידת וואקום לא מקצועית). לרוב נזקים אלו היו נמנעי לו הייתה התייחסות תקינה יותר, ערנות ותפקוד איכותי של הצוות המלווה.

אחריות

אחריות צוות הרופאים המלווה את הריון האישה בעל חשיבות עליונה. הוא זה שיפנה אותה לבדיקות השונות, ימליץ לה על אורח חיים תקין, יתריע בשלבים השונים בעת ממצאים מדאיגים ויספק לה מידע מרבי על מנת שתוכל לקבל החלטה מושכלת. כל אלו גורמים לרופאים לא פעם לנקוט במשנה זהירות, דבר שגורם לעיתים לאישה לעבור בדיקות מיותרות. מקרים נפוצים בהם ניתן ליפול לתחום רשלנות רפואית בהריון הינו סכרת הריון ,רעלת הריון, פענוח בדיקות שגוי, אי המלצה על סיום הריון, אי הפניה לבדיקות והתייחסות לקויה לממצאי הבדיקות.

משתנים רבים

רשלנות רפואית בהריון  יכולה לקרות מסיבות רבות. יכול להיות חוסר ניסיון של הבודק, ציוד לא תקין וישן, טעות בסוג הבדיקה, אי הפניה לבדיקה במועד הנכון, המלצה על טיפול רפואי שלא מתאים בזמן הריון, צוות עייף אחרי משמרת ארוכה ועוד. תביעות אלו מתבצעות הרבה כיוון שיש עשרים וחמש שנה זמן להגישן. הפיצויים לרוב יהיו גבוהים במיוחד בשל עוגמת הנפש של כל הצדדים ובשל הרצון להרתיע את הצוות הרפואי לטובת מניעת מקרים נוספים.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.