יוני 03 2010

רשלנות רפואית – אירוע מוחי / ארוע מוחי/ שבץ מוחי / CVA

אירוע מוחי או שבץ (CVA ראשי תיבות של cerebro-vascular accident) הנו חסימה בזרימת החמצן למוח בשל היווצרות קריש דם והוא מהווה את גורם התמותה השני בעולם המערבי. קיימים גורמי סיכון ידועים ומוכחים לשבץ מוחי. טיפול ואבחון נכון ומהיר של אירוע מוחי עשוי להביא לתוצאות טובות ולהקטנת הנזק התפקודי המאוחר לחולה לאחר האירוע.

מקרי רשלנות רפואית ארוע מוחי CVA

רשלנות רפואית בטיפול באירוע מוחי יכולה להיות אבחון שגוי או היעדר אבחון של האירוע עצמו. כמו כן, רשלנות במתן הטיפול בעת האירוע- לדוגמא במתן הטיפול התרופתי להמסת קרישי הדם, או הצינטור שיכולים להביא להקטנת הנזק לחולה כתוצאה מהאירוע.

עילות תביעה בגין רשלנות רפואית אירוע מוחי CVA

• אבחון שגוי, מאוחר או חוסר אבחון של מחלות/הפרעות/תרופות שיכולות להעמיד את המטופל בסיכון לשבץ מוחי. לדוגמא, עישון, סוכרת, הסתיידות עורקים, או נטילת גלולות למניעת היריון המכילות אסטרוגן על ידי מטופלות בעלות נטייה לקרישיות יתר.

• מעשים ומחדלים רשלניים שעשויים להוביל לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על ביצוע הליך רפואי לא מתאים, שהחמירו את מצבו הרפואי של התובע או גרמו לו לנזק גופני.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת התחקות אחר הרקע האישי של המטופל: גיל, עישון, רקע תורשתי, מחלות רקע (סוכרת, יתר לחץ דם, רמת טריגליצרידים גבוהה, רמת כולסטרול, חוסר פעילות גופנית, ועוד) שיכולות להעמיד את המטופל בקבוצת סיכון. כמו כן, נדרשת עמידה על תסמינים גופניים, המתוארים על ידי המטופל ועל פי התרשמות רופא.

• התעלמות מביצוע בדיקות גופניות/נוירולוגיות מתאימות ואי הפניה לביצוע בדיקות דם, בדיקות הדמיה (CT) ובדיקות ייחודיות לתחום כגון EEG וכדומה.

• רשלנות רפואית בפיענוח תוצאות בדיקות.

• אי עמידה בדרישת ההסכמה מדעת.

• אי קיום מעקב רפואי אחר תוצאות הבדיקות ומצבו הרפואי של המטופל.

• רשלנות רפואית במתן תרופות, כאשר הן אינן מתאימות מבחינת סוג ומינון, ומבלי לבדוק את רגישות המטופל לתרופה.

פסק דין- פסקי דין- רשלנות רפואית ארוע מוחי

תא (חי') 691/03 קסלר נ' שירותי בריאות כללית- התובע הגיש תביעה כנגד רשלנות רפואית שהתבצעה לדידו במוסדות הרפואיים שבבעלות הנתבעת. במהלך שנות ה-90 היה התובע במעקב קרדיולוגי אצל הנתבעת בשל פרפור פרוזדורים ואי ספיקת לב.

כמו כן סבל התובע מפריקרדיטיס שבעקבותיה ניתן לו טיפול בקומדין שמטרתה למנוע היצרות קרישי דם. בשנת 1999 אובחן התובע כסובל מדלקת כרונית של הפריקרד בעקבותיה הומלץ לו על ניתוח לקילוף הפריקד, במהלך האשפוז עקב דלקת זו התקבלה ההוראה על הפסקה מוחלטת של הקומדין.הניתוח לא בוצע והמטופל המשיך להיות במעקב רפואי בקופת החולים בקהילה. כמו כן התובע אושפז עם אבחנה של אירוע מוחי.

התובעים טענו כי על הנתבעת לפצות אותם בשל מחדליה ליתן למטופל טיפול רפואי סביר מיומן וראוי. התובעים טוענים כי אי ביצוע הניתוח והפסקת תרופת הקומדין לשנתיים גרמו להחמרת מחלתו הקרדיאלית של התובע שגרמה לשבץ המוחי.בית המשפט פסק לטובת התובע סכום של 562,500 ₪ בשל מחדליה של הנתבעת בטיפול בתובע.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.