יוני 13 2010

רשלנות בניתוח לייזר / בניתוחי לייזר

רשלנות רפואית בניתוח לייזר בעיניים לתיקון הראיה

קוצר ראייה הוא ליקוי הראייה הנפוץ ביותר בעולם. עד לפני מספר שנים, הטכניקות הבסיסיות ביותר לטיפול בקוצר ראייה היו כמובן משקפיים או עדשות מגע. התקדמות הרפואה ופיתוחם של ניתוחי הלייזר גרמו להתפתחותה של תפיסה לפיה המשקפיים או עדשות המגע הם נטל שיש להסירו, והחיים קלים וזולים יותר בלעדיהם. הניתוח בניגוד לתפיסה המקובלת אינו ניתוח קל וחסר סיכונים והשפעתו על העין היא בלתי הפיכה. המשמעות של רשלנות רפואית בניתוח לייזר בעיניים עלולה להיות אובדן יכולת הראייה. בדומה לניתוח פלסטי גם ניתוח זה מבוצע בדרך כלל שלא מטעמים רפואיים דחופים.

מקרי רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון הראיה

בניתוח לייזר לתיקון הראייה יכולים להיות פגיעה בקרנית, פגיעה ברשתית, דימום, איבוד יכולת הראיה, ועוד. ניתוח מסוג זה אצל אדם הנמצא בקבוצת סיכון גם כך לפגיעה בעיניים, כגון סוכרתי עם רטינופתיה (נזק לעיניים כתוצאה מסוכרת שאינה מאוזנת) מסוכן אפילו יותר. כמו כן, משום שמדובר בניתוח שאינו חיוני מבחינה רפואית (ניתוח אלקטיבי) הפסיקה קבעה רף גילוי גבוה במיוחד המחייב את הרופא להביא בפני המטופל את כל הסיכונים הכרוכים והאלטרנטיבות לניתוח, גם אם הסיכונים נמוכים.

עילות רשלנות רפואית בניתוח לייזר בעיניים לתיקון ראיה

• אי עמידה בדרישת ההסכמה מדעת.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת התחקות אחר מצבים גופניים או מחלות שאינם מאפשרות את ביצוע הניתוח: היריון, סוכרת בלתי מאוזנת, קרנית דקה, מחלות אוטואימוניות, איידס, סרטן, מצבים פתולוגיים כרוניים בעינים, ועוד.

• התעלמות מביצוע בדיקות הנדרשות בטרם ביצוע הניתוח.

• רשלנות בפענוח תוצאות של בדיקות.

• ביצוע ההליך הרפואי בחוסר מקצועיות ובחוסר מיומנות תוך סטייה מאמות המידה הנגזרות ממבחן הרופא הסביר.

• אי קיום מעקב רפואי אחר תוצאות הבדיקות ומצבו הרפואי של המטופל לאחר ביצוע ההליך.

• מתן תרופות שאינן מתאימות מבחינת סוג ומינון ומבלי לבדוק את רגישות המטופל לתכשיר.

פסק דין- פסקי דין- רשלנות רפואית בניתוח לייזר לתיקון הראייה

תא (ת"א) 2079/04 פרץ נ' רואים 6/6 לייזר רפואי ומדעי בע"מ- תביעה בגין רשלנות בביצוע ניתוח לייזר לתיקון ראייה שגרם לתובע נזקים. התובע עבר אצל הנתבעים ניתוח לתיקון הראיה. הניתוח הראשון וניתוח נוסף שבוצע אחר כך נכשלו ולתובע נגרמה פגיעה בראייה. ביהמ"ש קיבל את תביעתו. בית המשפט קבע כי במקרה זה טרם ההחלטה על ביצוע הניתוח היה על הנתבעים לשקול את נתוניו של התובע, לרבות את העובדה שבדפי המידע על הניתוח של המכון הנתבע מומלץ שלא לבצע את הניתוח בנתונים הקיימים בתובע. עצם ביצוע הניתוח בתובע חורג מכל סטנדרט של זהירות. כמו כן מציין בית המשפט כי הפסיקה קבעה כי בניתוחים מסוג הניתוח שבוצע בתובע קיימת חובת גילוי המחייבת מתן הסבר נרחב יותר למטופל גם בדבר סיבוכים נדירים שעשויים להתרחש. בית המשפט פסק לטובת התובע 255,000 ₪.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בניתוחי לייזר בעיניים, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון 0524787850

סגור לתגובות

התגובות סגורות.