יוני 09 2010

רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה היא אחד הנושאים המתוקשרים בתקופה האחרונה

תביעות רשלנות רפואית רבות בארץ ובארה"ב מתייחסות לנושא רשלנות רפואית בלידה. קיימות מספר סיבות לשכיחותן של תביעות אלו. ראשית, לידה היא אירוע שכיח יותר מטיפולים רפואיים אחרים. שנית, הזמן להגשת תביעות בנושא זה ארוך יותר, ולמעשה נמשך עד להגיעו של היילוד לגיל 25. שלישית, הלידה היא אירוע משמעותי ביותר, ופגיעה ביילוד נתפסת כבלתי נסלחת על ידי הוריו.

מקרי רשלנות רפואית בלידה

רוב המקרים בהם מתרחשת רשלנות רפואית בלידה הם בהריונות המכונים "הריון בסיכון גבוה". המונח הריון בסיכון גבוה מתייחס למקרים בהם יש הפלות קודמות של האם, היא סובלת ממחלות כרוניות, עברה ניתוח קיסרי או לידה מוקדמת קודמת, ריבוי עוברים, סוכרת הריון, ועוד. מקרים אלו הם מקרים הניתנים לאבחון ברובם לפני ההיריון ואז ניתן להזהיר את האם שהריונה נמצא בסיכון גבוה, ולהותיר בידיה את ההחלטה, אך ישנם הריונות ההופכים במהלך ההיריון עצמו מסיבות אלו ואחרות להיריון בסיכון גבוה.

עילות לתביעה בשל רשלנות בלידה

• אבחון שגוי, מאוחר, חוסר אבחון של מחלות/הפרעות כדוגמת סוכרת או הפרעות קרישה.

• מעשים ומחדלים שהובילו לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על טיפול/הליך בלתי מתאים שהחמירו את המצב הרפואי או הסבו נזק גופני לתובע/ת.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת התחקות אחר הרקע של האם, גילה, רקע תורשתי, ומחלות והפרעות היכולות להעמידה בקבוצת סיכון להריון בסיכון גבוה כדוגמת מחלות כרוניות, ניתוח קיסרי או לידה מוקדמת קודמת, ריבוי עוברים, סוכרת הריון, ועוד. כמו כן, נדרשת עמידה על התסמינים הגופניים המתוארים על ידי המטופלת ולפי התרשמות הרופא.

• התעלמות מביצוע בדיקות נדרשות לפני הכניסה להיריון, במהלך ההיריון, ובלידה עצמה.

• פענוח רשלני של תוצאות בדיקות דם, או בדיקות האולטרהסאונד.

• אי נוכחות רופא בזמן המחייב את התייצבותו במהלך הלידה

• בעיות במוניטור- לדוגמא התעלמות ממושכת מאירוע מצוקה עוברית הבא לידי ביטוי במוניטור.

• ביצוע ההליך הרפואי בחוסר מיומנות ובחוסר מקצועיות תוך סטיה מאמת המבחן של הרופא הסביר.

• רשלנות במתן תרופות מבחינת סוג ומינון ומבלי לבדוק את רגישות המטופלת לתכשיר, ועל ידי כך לגרום לנזק ליולדת או לעובר.

רשלנות בלידה- פסק דין- פסקי דין

תא (חי') 1233/05 עזבון המנוחה בכור בת אינה ז"ל נ' המרכז הרפואי העמק- התובעים הם העזבון והוריה של המנוחה שנולדה ונפטרה חמש שעות לאחר לידתה. התביעה הוגשה נגד בית החולים ונגד קופת חולים כללית שהיא בעליו של בית החולים. התינוקת נולדה כאשר חבל הצוואר כרוך על צווארה פעם אחת, ובשל המצוקה שבה הייתה שרויה הונשמה באמצעות אמבו עם חמצן 100%, ומאוחר יותר באמצעות טובוס. התינוקת הועברה לפגייה כשהיא מונשמת, שם עברה מספר החייאות, אך נפטרה בהיותה בת 5 שעות בלבד. ביהמ"ש למד מהעדויות שלפניו כי הצוות הרפואי כשל בזיהוי מצוקתה הנשימתית של המנוחה בזמן, וכך גם בביצוע פעולות ההנשמה. ביהמ"ש פסק לטובת התובעים סך של 878,061 ₪.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.