אוג' 10 2010

רשלנות בהפריה / בהפרייה

רשלנות בהפריה היא נושא מורכב.

בני זוג מחזיקים פעמים רבות בחלום להבאת ילד משותף לאוויר העולם. לעיתים בשל בעיות במערכת הפוריות אצל הגבר, האישה, או הצירוף ביניהם, הזוג מתקשה בהגשמת חלום זה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות עם ההתקדמות ברפואה המודרנית, ישנם היום טיפולים שונים שמאפשרים לבני הזוג להביא, במקרים מסוימים, ילדים לעולם על אף בעיות פוריות. אחת הדרכים המקובלות היא IVF- In vitro fertilization- הפריה חוץ גופית.

מקרי רשלנות בהפריה

בהפריה החוץ גופית שואבים את הביציות יחד עם הזרע של הבעל. הביציות המופרות נשמרות במיכל אטום המוקפא באמצעות חנקן נוזלי, וכאשר האישה מעוניינת להיכנס להיריון מוציאים את הביציות המופרות, ושותלים ברחמה של האישה, בתקווה שעקב כך תיכנס האישה להיריון.

עילות תביעה בגין רשלנות בהפריה

• העדר אבחון, אבחון שגוי, אבחון מאוחר של בעיות פוריות אצל האישה, הגבר, או שניהם.

• מעשים ומחדלים רשלניים שהיו יכולים להוביל לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על ביצוע הליך רפואי בלתי מתאים שגרמו לתובעת נזק גופני או החמירו את מצבה.

רשלנות רפואית בשמירה על הביציות המופרות.

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת את גיל האישה, ההיסטוריה הרפואית שלה ומצבה הבריאותי, בעיות גניקולוגיות קודמות, טיפול תרופתי, ועוד.

• העדר הסכמה מדעת לתהליך ה IVF

• ביצוע הפרוצדורה הרפואית בחוסר מקצועיות ובחוסר מיומנות תוך הפרת חובת הזהירות וסטייה מאמות המידה הנגזרות ממבחן הרופא הסביר

• רשלנות במתן ההורמונים הדרושים לכניסה להיריון באמצעות IVF

פסקי דין- פסק דין- רשלנות בהפרייה/ בהפריה

ת.א. (כ"ס) 6880/03 ניר נ' מרכז רפואי רבין- בני זוג חלמו על הקמת משפחה בת 4 ילדים. האישה שסבלה מבעיות פוריות לא הצליחה להיכנס להיריון באופן טבעי. בעקבות טיפולי הפריה שונים שכשלו החליטה האישה לנסות להיכנס להיריון באמצעות הפריה חוץ גופית. יחד עם זאת, הרופאים הזהירו את האישה שהניסיון להיכנס להיריון בהפריה חוץ גופית עלול לגרום לפגיעה בבריאותה ולסיבוכים רפואיים חמורים. הרצון העז של האישה בהקמת משפחה גבר על חששה מפני הסיכונים הרפואיים האמורים. בסופו של דבר הצליחה ההפריה ומגופה של האישה נשאבו שמונה ביציות שהופרו ונשמרו במיכל מלא של חנקן נוזלי. הביציות נשמרו בקשיות, כאשר בכל קשית 4 ביציות. הניסיון לקליטת הביציות הצליח והאישה נכנסה להיריון וילדה ילד בריא. לאחר מכן הצליחה האישה להיכנס להיריון באופן טבעי וילדה בן נוסף, כאשר באותו זמן היו עדיין מספר ביציות שמורות במיכל. כעבור 4 שנים התברר שמנהלת המעבדה בה הוחזקו הביציות התרשלה בסגירת המיכל וגרמה לאובדן הביציות. בעקבות זאת הקים בית החולים ועדה שקבעה פיצוי לאישה על סך 7,000 ₪. התובעת התרעמה על גובה הפיצוי ופנתה לבית המשפט. בניגוד לבית החולים, בית המשפט לא התרשם שהזוג איבד עניין בביציות ולכן פסק לתובעים פיצוי בשיעור 80,000 ₪ בגין אובדן הסיכוי לכניסה להיריון.

המידע באדיבות משרד עורכי דין נבו מולסון 1800200807

סגור לתגובות

התגובות סגורות.