נוב' 25 2010

סרטן הריאה/ הריאות/ ריאות

רשלנות רפואית באבחון סרטן ריאות היא נושא המאמר הבא.

סרטן הריאה הוא אחד הגידולים השכיחים והקטלניים ביותר שקיימים. סיכויי ההישרדות מהמחלה הם קטנים יחסית משום שבדרך כלל המחלה מתגלית בשלבים המאוחרים שלה. הטיפול במחלה משלב כירורגיה, כימותרפיה, וקרינה.

מקרי רשלנות רפואית סרטן ריאות

ישנם סוגים שונים של סרטן הריאה. יחד עם זאת, 90% מהמקרים של סרטן בתאים שאינם קטנים, וכן כמעט כל מקרי הסרטן של תאים קטנים קשורים בקשר מוכח ובלתי נפרד לעישון, גיל התחלת העישון, וכמות העישון. באופן זה, הפסקת העישון יכולה להוביל לירידה בסיכון לחלות במחלה. בנוסף חשיפה לחומרים שונים כגון אסבסט, ראדון, קרינה מייננת, ניקל, וכרום, היא גורם סיכון נוסף לפיתוח של סרטן בריאה. עם העלייה בשיעור הנשים המעשנות, ישנה כמובן גם עליה בשיעור מקרי הסרטן אצל נשים, כאשר מעניין לציין שיותר נשים נפטרו כתוצאה מסרטן הריאה לעומת סרטן השד.

• היעדר אבחון, אבחון מאוחר,אבחון שגוי של סרטן הריאה

• אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת גיל (המחלה נפוצה בעיקר מעל גיל 40) , מין (עד השנים האחרונות רוב החולים בסרטן הריאה היו גברים, אך עם העלייה בעישון בקרב נשים יש גם עליה בשיעור מקרי הסרטן אצל נשים), מצב בריאותי (היסטוריה של עישון מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הריאה), רקע תעסוקתי (חשיפה לחומרים מסוימים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הריאה), ועוד.

• מעשים ומחדלים רשלניים שהיו יכולים להוביל לחוסר טיפול, השהייתו, או החלטה על ביצוע הליך רפואי בלתי מתאים שיכלו לגרום לתובע נזק גופני או להחמיר את מצבו.

• רשלנות רפואית בכימותרפיה

• אי הפניה לביצוע הבדיקות המתאימות כולל בדיקת דם, צילום חזה, CT חזה, ובדיקת Pet CT.

• רשלנות במתן תרופות מבחינת סוג ומינון ומבלי לוודא את רגישות המטופל לתכשיר

• ביצוע הפרוצדורות הרפואיות הנדרשות בטיפול בסרטן הריאה בחוסר מיומנות ומקצועיות תוך הפרת חובת הזהירות וסטייה מאמות המבחן הנדרשות לפי מבחן הרופא הסביר

עילות תביעה בגין רשלנות סרטן ריאות

ת"א 28558/04 רות נ' קופת חולים כללית- התובעת ילידת 45 לקתה בשנת 1994 בגידול בבלוטת התריס. בשנת 1995 עברה התובעת כריתה מלאה של בלוטת התריס, וכמו כן קיבלה טיפול ביוד, ובשל תת תריסיות קיבלה אלטרוקסין וטיפול מניעתי כדי למנוע חזרה של הגידול, וכן עברה צילומי חזה כדי לאתר התפתחות של סרטן בריאות. המעקב בוצע אצל רופאה של הנתבעת. בצילום חזה שבוצע בשנת 2003 התגלו גרורות. לטענת התובעת בחינה של הצילומים שבוצעו בשנת 2001 ו-2002 שפורשו כרגילים ותקינים הייתה יכולה לתרום לאבחון מוקדם יותר של הגרורות, שאם היה מתבצע היה ניתן לטפל בה באופן שסיכויי החלמתה היו גבוהים. בית המשפט אכן קובע שהרופאה התרשלה באבחון מוקדם של המחלה מה שתרם לנזק שנגרם לתובעת. בית המשפט פסק לטובת התובעת 912,225 ₪.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית בטיפול במחלן סרטן הריאה/ הריאות, ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון 0524787850

סגור לתגובות

התגובות סגורות.