דצמ' 24 2012

לידה ורשלנות רפואית

רשלנות רפואית הינה סיטואציה בו מוסב נזק לאדם ע"י הרופא אך מבלי שהייתה מעורבת כוונה. מקרים אלו ניתנים להוכחה אך מדובר בהליך ארוך ומיגע. סיטואציה זו נהיית קשה עוד יותר כאשר הניזוק הנו תינוק שזה עתה נולד. במקרים אלו הקשר הסיבתי בין מצב התינוק לרשלנות הרפואית אינו מובהק וקושי ההוכחה גדל. לדוגמה אם לא הומלץ להורים לעשות אולטרא סאונד, ובלידה התגלה המום, הרי שמדובר ברשלנות רפואית. כיון שחובת הרופא המטפל ליידע את ההורים העתידיים על האופציות השונות, אך ההחלטה שלהם.

תרחישים

רשלנות רפואית בלידה יכולה לנבוע מכמה תרחישים. פענוח בדיקה טרום לידתית לקוי, חוסר הפנייה לבדיקות שונות, קריאה שגויה של תוצאות הבדיקות השונות, אי התייחסות לסממנים מרתיעים, דחיית תור למועד שכבר לא רלוונטי, אי מתן ייעוץ לגבי סיום הריון, מניעת ניתוח קיסרי, התרשלות בלידת וואקום, לידת מלקחיים, חוסר יחס לדופק האישה, מעקב לקוי אחר בריאות האם הכולל לחץ דם, מתן שתן, משקל  וכדומה. הסעיפים האחרונים הנוגעים לאם רלוונטיים כיוון שהם משקפים את בריאות העובר.

פיצויים

באם נמצא שאכן הייתה רשלנות רפואית בלידה הפיצויים עשויים להגיע לסכומים מאוד גבוהים, כיוון שמדובר בתינוק שנמצא בתחילת חייו ויש צורך להקל על ההורים את איכות חייו. אומנם הוכחה שכזאת מאוד קשה ויש להתייעץ עם רופאים מומחים על מנת לקבל חוות דעת מקצועית. בתביעה שכזו על שלושת הנפשות הפועלות להצביע על נזק אישי שנגרם במהלך הלידה. על מנת לקבל את מירב הפיצויים.

חוק ההתיישנות

בגדול יש שבע שנים עד שחל חוק ההתיישנות על התביעה. אך במקרה כמו תביעה בזמן ילודה, חוק ההתיישנות מעט שונה ושבע השנים יספרו מרגע שהתינוק יחגוג שמונה עשרה שנים. על כן גם בהיותו בן עשרים וחמש עדיין הוא יוכל להגיש את התביעה. כמו כן גם ההורים יכולים לתבוע על נזקים שהוסבו להם עקב הרשלנות בלידה, עד עשרים וחמש שנה מיום הלידה. כיוון שהנושא של רשלנות רפואית בלידה מאפיין את הנישה היותר רגישה בתחום, יש הרבה תמיכה מצד הציבור על מנת לתמוך במשפחה ובמיוחד כדי למנוע מקרים חוזרים.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.