ינו' 23 2011

לוקמיה- סרטן הדם- סרטן דם

רשלנות רפואית באבחון או בטיפול במחלת לוקמיה הינה נושא נפוץ למדי.

לוקמיה (סרטן הדם) היא קבוצה של מחלות שגורמות להיווצרות מוגברת של תאי דם במוח העצם. סוגי הסרטן הם:

לוקמיה כרונית- במחלה זו הסימפטומים מתגברים ככל שהסרטן מתחזק.

לוקמיה חריפה- במחלה זו תאי הדם מתקשים לבצע את תפקידם והמחלה מחמירה בקצב מהיר. לוקמיה מיאלואידית חריפה נפוצה יותר בקרב מבוגרים ולוקמיה לימפוציטית חריפה נפוצה יותר בקרב ילדים.

רשלנות רפואית באבחון לוקמיה / סרטן הדם

חלק מגורמי הסיכון להתפתחות המחלה אינם ידועים, אומנם על גורמי הסיכון הידועים נמנים: תסמונת דאון ומחלות גנטיות אחרות, חשיפה לשדות אלקטרומגנטיים, חשיפה לכימיקלים שונים ועוד. תסמיני המחלה יכולים לכלול הזעה מוגברת, זיהומים, עייפות, דימום מחבלות קלות,ירידה במשקל, בלוטות לימפה נפוחות,כאב בעצמות ובמפרקים ועוד. לצערנו בדרך כלל ככל שהמחלה מתקדמת לאט יותר כך קשה יותר לזהותה.

רשלנות רפואית בטיפול במחלת לוקמיה / סרטן הדם

קיימות מספר שיטות טיפוליות בהן משתמשים במקרה של סרטן הדם המשתנים בין סוגי הלוקמיות. מטרת הטיפול בלוקמיה היא השמדת התאים הסרטניים וייצור תאי דם רגילים במוח העצם. הטיפול בלוקמיה כרונית יכול להיות: המתנה מבוקרת, השתלת תאי גזע, טיפול ביולוגי, ניסויים קליניים,כימותראפיה, טיפול בזיהומים. במקרה של לוקמיה חריפה אפשרויות הטיפול יכולות לכלול, כימותרפיה, השתלת תאי גזע ותרופות. שיטת הטיפול המוכרת בשם השתלת מוח עצם היא חלק מהטיפולים המקובלים בלוקמיה. בעבר מהלך התרומה של מוח עצם היה מסובך יותר אך היום עם ההתקדמות הטכנולוגית ניתן לבצע את איסוף תאי מוח העצם דרך הוריד. התורם מתחיל בתהליכים שבועיים לפני מועד ההשתלה משום שבתקופה זו עובר החולה כימותרפיה אינטנסיבית כדי להשמיד את תאי הסרטן לקראת ההשתלה. תהליך התרומה פשוט ודומה במהותו לתרומה של טסיות דם. התורם יקבל לפני ביצוע התהליך תרופות שיעודדו את הפעילות של מוח העצם שלו.

פסקי דין- פסק דין- רשלנות רפואית לוקמיה/ סרטן דם

ע"א 786/84 הפניקס הישראלי, חברה לביטוח בע"מ נ' רייך- עוסק ברשלנות באבחון לוקמיה מהאספקט הביטוחי.התובע ואשתו המנוחה ערכו ביטוח בריאות חו"ל לפני שנסעו לאוסטרליה. בזמן שהיו באוסטרליה אובחנה המנוחה כלוקה בסרטן הדם. לפני הנסיעה אושפזה המנוחה עקב מחלה שאיננה סרטן הדם ובוצעו לה בדיקות שאבחנו מחלה אחרת. תוצאות אחת הבדיקות אבדו. גם באשפוז השני שבוצע לפני שנסעה נערכו בדיקות שלימדו כי היא חלתה בסרטן הדם אולם התוצאות הובאו לידיעתה כשהייתה כבר באוסטרליה. חברת הביטוח סירבה להחזיר את ההוצאות על האשפוז ועל הטסת הגופה בטענה שהמנוחה חלתה במחלה כבר בישראל ולכן המחלה לא ברת כיסוי ביטוחי. בית המשפט פסק לטובת התובע משום שהמחלה התגלתה בפועל כאשר המנוחה כבר הייתה באוסטרליה. בזמן ההתקשרות עם חברת הביטוח לא ידעו המנוחה, התובע או הרופאים כי המנוחה לוקה בסרטן הדם. פסק הדין אומנם לא עוסק בלוקמיה באופן ישיר אך ניתן ללמוד ממנו כי אם לא בוצעו בדיקות במקום שהיה נכון לבצעם ייתכן ותקום עילת רשלנות רפואית.

לשאלות בנושא רשלנות רפואית לוקמיה ניתן ליצור קשר עם עו"ד ענת מולסון בטלפון: 0524787850 או במייל: molson@nmlaw.co.il

סגור לתגובות

התגובות סגורות.