אוק' 06 2010

איילת גלעד- יולדת נפטרה / שנפטרה

רשלנות רפואית? איילת גלעד, בת 33, הגיעה לבית החולים יוספטל באילת ללידה בשבוע ה-41 להריונה, ילדה עובר שמת במהלך הלידה, ומספר שעות לאחר הלידה נפטרה

בעצמה כתוצאה מסיבוך. בית החולים דיווח למשרד הבריאות וביקש הקמתה של ועדת בדיקה. אתמול מסר ד"ר גולדברג כי היולדת פיתחה אירוע של דמם פנימי כתוצאה ממחלת רקע.

היום אמר ד"ר גולדברג כי הסיבוך של הדימום הוא שגרם למותה של גלעד: "אמרתי ואנחנו לא מכחישים – הופיע סיבוך של דימום, זה היה הסיבוך שגרם למותה. האם יש קשר בין הדימום ללידה או בין הדימום למצב הרקע? אנו לא יודעים לענות על זה בשלב הזה ולכן ביקשנו כי משרד הבריאות יקים וועדת בדיקה". לשאלה האם מדובר בקרע באבי העורקים, ענה ד"ר גולדברג: "הדימום הופיע כתוצאה מקרע בעורק גדול בבית החזה".

גורם רפואי שמקורב למקרה ועיין בדיווח של בית החולים יוספטל, ציין כי "לא ראינו דבר כזה מעולם. ברפואה תמיד נוהגים לחפש קשר סיבתי, אך פה נראה שאין קשר סיבתי בין מקרה המוות של התינוק לזה של האם". הגורם ציין כי הקרע בעורק מרכזי בבית החזה, שגרם לדימום ולמותה של האם, הוא "סיבוך לחלוטין לא צפוי. אין שום סיבה שעורק ראשי כזה יקרע אצל אישה צעירה".

לבית משפחתה הגיעו היום (ג') מנחמים רבים, בהם תושבי אילת רבים שאינם מכירים את גלעד באופן אישי, אך הגיעו כדי לחזק את ידיהם של בני משפחתה. לדברי בני המשפחה, אמיר ואיילת ניסו להיכנס להריון במשך שמונה שנים, מאז לידת בנם הבכור, אדיר. נורית, אמה של איילת, סיפרה שאחד הימים המאושרים היו כשאיילת ואמיר הבינו שהיא בהריון. בקול כואב, היא שחזרה את שאירע אמש: "לאחר שאושפזה במחלקה למעקב, היא הובלה לפנות בוקר לחדר הלידה וביקשה אפידורל. בשלב מסוים וגם כשהגיעה למחלקה, היא ביקשה לעבור ניתוח קיסרי והסבירה כי גם הלידה הקודמת נערכה בניתוח קיסרי. אבל הצוות הרפואי אמר כי אין צורך בניתוח ושהיא יכולה ללדת לידה רגילה". ב- 07:45, מספרת האם, החל הסיוט: "אחרי חילופי המשמרות, הגיעה מיילדת שהחלה לבצע את הלידה. כשאיילת לא שמעה בכי, היא אמרה: "למה הוא לא בוכה? למה הוא לא בוכה?" ולאחר מכן הבנו שחבל הטבור נכרך על צווארו". איילת, מספרת אמה, החלה לצעוק: "הם לקחו לי את הילד, הם הרגו לי את הילד".

הוריה של איילת גלעד מתקשים לעכל את מה שקרה ביממה האחרונה. במקום לשמוח מלידתו של נכד חדש, הם מבכים את מותו ואת מותה של בתם. זה היה ההריון השני של איילת בת ה-33. לפני שבע שנים היא ילדה את בנה הבכור בניתוח קיסרי וביום ראשון בלילה הגיעה עם צירים לבית החולים יוספטל באילת.

"היא ביקשה ניתוח קיסרי", סיפרה נורית וסר, אמה של איילת. "אז אמרו לה: 'אנחנו מעדיפים שתהיה לידה רגילה'". במהלך הלילה הוכנסה אילת לחדר הלידה ובני משפחתה נסעו הביתה לנוח. "כשחזרתי בבוקר, אז הבנתי שהתינוק נולד במצוקה וחבל הטבור כרוך לצווארו", אמרה האם.

העובר נולד בלי רוח חיים ואיילת הועברה להתאוששות והתבשרה על מות תינוקה. "היא היתה בהכרה, היא אמרה, אין לה תינוק. חיבקתי, נישקתי אותה, היא היתה כולה נסערת, כואבת. כשרצו להעביר אותה לחדר נשים, אז היא צרחה מכאבים ואז הגיעו עוד רופאים, היתה המולה מסביבה ואחר כך אמרו לי שצריכים להעביר אותה לחדר ניתוח, כי יש דימום פנימי", הוסיפה האם.

מצבה של איילת התדרדר במהירות והיא מתה על שולחן הניתוחים. ועדת בדיקה שתוקם בעקבות האירוע תצטרך לבדוק את טענת המשפחה, לפיה התחלפו המיילדות באמצע הלידה שהסתבכה בגלל סיום המשמרת. איילת הותירה אחריה הורים אחים ובעל המומים וילד בן 7 שמתקשה להבין איפה אמא. "הסברתי לו שאמא שלו היתה חולה והיא נפטרה. הוא לא מבין את המשמעות. הוא פשוט מבין שאם אמא לא נמצאת בבית אז הוא לא יכול להיות בבית, שאם הלב שבור, אז אפשר למות מזה, זה מה שהוא מבין".

ישנן טענות רבות בישראל כי מדובר באירוע של רשלנות רפואית קשה.

סגור לתגובות

התגובות סגורות.